Податки, мінімальна заробітна плата та мобілізація: що зміниться для мешканців Чорноморська з 1 січня 2024 року

З 1 січня планується низка змін, які насамперед стосуються збільшення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. А це у свою чергу потягне за собою низку змін у виплатах, приміром, зросте розмір аліментів на дитину, сума допомоги особам з інвалідністю, допомога з безробіття і не тільки. Чорноморська інформаційна служба зібрала головні нововведення першого місяця 2024 року.
Зміни у мобілізації
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль ініціював законопроєкт №10378, який розробляв уряд із депутатами та військовими, пояснювальну записку до нього писав міністр оборони Рустем Умєров. Документ докладно описує й штрафні санкції для тих, хто ухилятиметься від нових обов’язків.
Так, згідно з новою редакцією статті 22, українці мають зареєструватися в електронному кабінеті призовника, військовозобов’язаного, резервіста у порядку, встановленому Кабінетом міністрів. Саме через цей додаток ТЦК зможуть надсилати повістки або отримувати інформацію про зміну облікових даних.
Відмова від відповідних дій з високою ймовірністю (у разі ухвалення поправок парламентом) спричинить:
- закриття виїзду за кордон;
- блокування будь-яких операцій з рухомим та нерухомим майном;
- заборона на водіння автомобіля та отримання водійських прав;
- суттєві обмеження у використанні власних коштів та інших матеріальних цінностей;
- неможливість отримати кредит чи позику у банківській установі;
- призупинення отримання пільг та послуг від держави, передбачених у кожному окремому випадку.
У законопроєкті прописано, щойно військовозобов’язаний чи резервіст виконає припис ст. 22, всі зазначені обмеження будуть автоматично з нього зняті.
За останнім оновленням на сайті, законопроєкт у статусі “наданий для ознайомлення”, за нього не було проведено голосування і він не набув чинності, тому жодні зміни не настануть у січні 2024 року.
Інший законопроєкт щодо нових правил мобілізації та військової служби, тексту якого ще немає, Верховна Рада має розглянути 10 січня 2024 року.
Серед пропонованих змін: скасування строкової служби, зменшення призовного віку та нові підстави для звільнення – перебування у полоні, інвалідність І-ІІ груп та служба під час дії воєнного стану упродовж 36 місяців.
Зростання мінімальної зарплати
Закон Про державний бюджет на 2024 рік набуває чинності 1 січня. Згідно з документом, передбачене зростання доходів на 25%. Це має принести державі додаткові 1 768,5 млрд грн від сплати податків та зборів.
Також з 1 січня розмір мінімальної зарплати збільшиться до 7 100 грн. До цього ця цифра дорівнювала 6 700 грн. Погодинна мінімальна зарплата підвищиться до 42,6 грн.
(ВПО), які отримують допомогу, з 1 серпня 2023 року автоматично продовжили виплати ще на 6 місяців – до кінця січня 2024-го
Тобто з 1 січня нового року виплати продовжать отримувати:
- особи з інвалідністю та діти – 3 тис. грн;
- інші особи – 2 тис. грн.
Отримувати гроші можна 15 та 28 числа кожного місяця.
Виплати не продовжуватимуть тим, хто:
- перебуває за кордоном понад 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин (обґрунтованими вважаються службові
відрядження, стажування, лікування або реабілітація, догляд за хворою дитиною, оздоровлення дитини тощо);
- повернувся до покинутого місця проживання;
- відбуває покарання або засуджений за колабораціонізм.
Зауважимо, що виплати продовжуються автоматично, тобто додатково нічого робити не потрібно.
Тарифи на газ, воду та електроенергію
До кінця опалювального сезону в Україні платіжки на газ, опалення та гарячу воду залишатимуться на тому ж рівні, подорожчання послуг не планується.
Ціна на газ для побутових споживачів, які користуються послугами Нафтогазу, залишатиметься на рівні 7,96 грн за куб м. Вартіть газу у решти постачальників можна подивитися за посиланням. Вона становить 7,7-9,9 грн за куб м.
Тарифи на воду, незважаючи на те, що їх хотіли підвищити, теж не зміняться.
9 грудня НКРЕКП затвердила підвищення тарифу на послуги з передавання електроенергії НЕК Укренерго на 9% до 528,57 грн за МВт-год з 1 січня 2024 року. Крім того, Комісія збільшила тариф на диспетчерське управління – на 9,5% до 104,57 грн за МВт-год.
До того ж на 74% зросте окремий пільговий тариф на передавання для підприємств “зеленої” електрометалургії – з 209,42 грн за МВт-год до 364,7 грн за МВт-год.
Проте для побутових споживачів, хоча й раніше низка ЗМІ, посилаючись на інтерв’ю голови НКРЕКП, повідомляла про нібито підвищення ціни на електроенергію для населення з 1 січня 2024 року, зміни не передбачені.
Після подорожчання електроенергії влітку 2023 року ціна за світло становить 2,64 грн за кВт-год. Наразі ця цифра залишатиметься без змін.
Зокрема, у січні 2024 року в українців збережеться можливість отримання державної допомоги у вигляді субсидій для оплати житлово-комунальних послуг. Це стосується тих громадян, які витрачають на комуналку більше 15% від суми загального доходу родини за місяць.
Підписуйся на "ЧІС" у Facebook та Telegram щоб бути в курсі головних подій Чорноморська.
